Friday, July 31, 2015

A Beautiful Summer Wedding!!


Our to do list this year has been long. In between completing and selling our Pebble Beach home and preparing for renovations on our property in Amador County, one of our daughters was married. Somewhere in there I planned a wedding- and it was a beautiful June wedding!!


This was Briana and Robby's special day!


All photos courtesy of Willow Rose Photography.


We began with the perfect venue-Holman Ranch in Carmel Valley, CA. You can see my post from last year on this beautiful place here
We chose the wedding colors based on the venue and how it would look in summer. It was going to be the background in every photo so I wanted to make certain the colors complimented the beautiful oaks, manicured lawns, lush green vineyards and surrounding gardens that would be in full bloom in June.

  We chose a pastel pink chiffon dress for the bridesmaids in varying styles


My beautiful niece!


and a gray tuxedo for the groomsmen


My handsome son!I had an Etsy Artist paint a fun wedding map and it became the centerpiece in their invitation suite. They really liked the little banner so it was used in the ceremony programs and the menus too.Christine Cater floral design picked up on my desire to use old french urns and wire muscle baskets at the ceremony site and knocked it out of the park with her version of rustic floral displays. They were absolutely breathtaking!   The same color scheme of varying shades of green foliage and soft blooms  in rustic silver containers were chosen to compliment the ongoing color scheme.


The ceremony site during summer is lined with white poppies. We knew they would be in bloom and tall, so green foliage and scant white blooms were also used in my urns. The view from that site is really amazing.An ivory lace wedding gown was the Bride's choice and she wore it beautifully on her big dayMy uber talented Mom made her veil, the wedding cake, and crocheted a small wrap for her bouquet. My Mom made my wedding gown and my sisters weddings gowns back in the day. We grew up around her designing, sewing and decorating just about anything.  I am forever grateful for her creative influence that most certainly had a impact on me:)
 
My Mom and I below helping Bri get ready.

The brides bouquet


The groom looking handsome and a little anxious:)

Pretty Cake!


The ring bearer (our grandson Mason)  had a case of shyness aka extreme fatigue and chose not to participate in the ceremony.  He looked so cute :)!

The garden patio where we dined was pure rustic elegance!  The hacienda's exterior is clad in a creamy carmel stone so I chose ivory linen for the tables which let those pretty floral centerpieces pop.  All linens are from La Tavola Fine Linen, Tuscany Linen in eggshell.  Their linens are divine!

Tom made the grape stake gate for the escort card display.
The venue has a variety of rustic seating areas and they were perfect for cocktails after the ceremony.
It was a beautiful day and we all enjoyed the celebration with family and dear friends. Best wishes to the newlyweds and may you enjoy many many years of happiness together!
Wedding Gown: Allure
Veil: Custom
Bridesmaids: The Dessy Group: Dusty Rose Chiffon
Groom and Groomsmen: BLACK by Vera Wang in Gray
Flowergirl: Nordstrom
Ring Bearer: Nordstrom

Vendor List:
Venue: Holman Ranch & Vineyard, Carmel Valley, CA
Photographer: Willow Rose Photography, Santa Cruz,CA
Month of Wedding Coordination: Sonia Gosline- Lucky U/Coastside Couture, Carmel Valley, CA
Floral Design: Christine Cater Event & Floral Design- Carmel, CA
Linen: La Tavola Fine Linen- Tuscany Linen in Eggshell-Napa, CA
Invitation suite: The Quill- Pacific Grove, CA
Paradise Catering-Carmel Valley, CA

Cheers!!

17 comments:

 1. Your wedding was absolutely breathtaking! None of my three have tied the knot yet but I believe that both boys are close. That won't be anything like planning the daughter's wedding though! Yours looks perfect!

  ReplyDelete
  Replies

  1. Günümüzün en popüler bahçe çitleri arasında yer alan ve kalitesi ile her kesimden taktir toplamış ve yüksek güvenlik isteyen kişilerin en başlıca tercih ettikleri ürünümüz olan çitin maliyeti Panel Çit Fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen sayfamıza göz atmanızı rica ediyoruz. Ayrıca sadece Türkiye'de değil Dünyanın her yerinde en çok kullanılan ürünlerin Tel örgü bahçe teli olduğunu biliyormuydunuz. Tel örgü maliyeti ve fiyatları hakkında sayfamıza göz atabilirsiniz.

   Delete
  2. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
   Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
   Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
   Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
   Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır.

   Delete
 2. Just popped over to see if there was any news on the renovation and I find these lovely pictures. SO happy to see them properly, you all did such a beautiful job styling the wedding Sarah, so much attention to detail.
  Oh the fun you'll have when you open your winery! :)

  love to you both

  Sharon
  x

  ReplyDelete
 3. I am so confused about the venue for my wedding and don’t have any idea which would be good for my summer wedding. Every event venue which I have visited, seems to be great which make task of selecting one venue tough!

  ReplyDelete
 4. This is wonderful. I am not quite familiar with the internet, but I believe that what I just read is some good material. Thanks for continuing to write such wonderful articles. God bless.

  ReplyDelete
 5. Interesting. Your instructions look clear but I'm not very good at this so I hope this will work well for me. Thanks for the tips!

  ReplyDelete
 6. It was very useful for me. Keep sharing such ideas in the future as well. This was actually what I was looking for, and I am glad to came here! Thanks for sharing such informative post.

  ReplyDelete
 7. Tıkanıklık sorununu uygulayacağınız yöntemlerle açılmıyor ise tıkanıklık derinlerde oluşmuştur. Profesyonel bir yardım almanız sizin için en doğru yöntem olur. Firmamız bu tip sorunları çözmek için robot cihazla tıkanıklığı açmaktadır. Etrafı kirletmeden titiz çalışırız. “normal tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır”
  https://dogatesisat.net/blog/etkili-tuvalet-tikanikligi-acma-yontemleri/

  ReplyDelete
 8. Great tips and very easy to understand. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog. Fotografin

  ReplyDelete
 9. Telfence, tel örgü, çit ve panel hizmetiyle evinizin ve işinizin güvenliğini etkili ve şık biçimde korumak için kurulmuştur. Sektörün öncü markalarıyla iş birliği içerisinde, Türk Standartları Enstütüsü kalite kontrol belgeleriyle ve uygun fiyat politikasıyla hizmet sunar. Üretim tesisinde en iyi hizmeti, en uygun fiyatlara Türkiye’nin 81 iline ulaştırabilmenin mutluluğuyla çalışır.
  Ankara Tel çit fiyatları - Panel çit fiyatları - Panel tel fiyatları - Bahçe çiti fiyatları - Tel örgü fiyatları - Kafes tel örgü fiyatları - Jiletli tel fiyatları - Panel çit, Tel çiti, Bahçe çit, Kafes tel ürünleri imalatı ve montaj hizmeti ile sizlere hizmet vermekten onur duyarız.

  Çankaya panel çit
  Gölbaşı panel çit
  Çankaya Tel Örgü
  Kafes Tel Örgü
  Panel Çit Fiyatı
  Jiletli Tel Ankara
  Ankara Kafes Tel Örgü
  Kafes Tel Çit
  Ankara Dikenli Tel Örgü
  Ankara Panel Çit fiyatları

  ReplyDelete
 10. The best advice I can offer for this situation is, get three catering quotes and compare them. You'll soon understand which catering service is offering you the best catering. Budget Gourmet Catering Southport

  ReplyDelete
 11. Çit sektöründe isteğe ile işlevine göre değişik panel çit malzeme ve uygulama şekilleri bulunmuştur. Bahçe Teli Çit sistemleri galvaniz ile PVC kaplamalı olabiliyor. Bunun yanı sıra panel çitler, dikenli teller, jiletli teller, tel örgüler ve panolu çelik hasırlar çit sistemlerinin değişik uygulama şekillerindendir.
  Tel Örgü Fiyatları
  Sağlam kaynak yapısı ile aynı zamanda galvaniz üzerine elektro statik fırın boya kaplaması ile uzun ömürlü kullanımlar sağlayan klasik panel çit sistemleri; iş yerleri, süper marketler, fabrikalar, site, villa, hava alanları, park yerleri ve farklı birçok amaçta ya da yerde kullanım imkânı sunmaktadır. Panel çit Fiyatları Uygulama alanına göre ise; Single Panel Çit, Sedafor Single Panel Çit, Canfor Double Panel Çit, Canfor Single Panel Çit, Double Panel Çit, Sedafor Double Panel Çit ve Dekosedafor Panel Çit olmak üzere çeşitleri bulunuyor.
  Panel çit
  Çevre güvenliği konusunda sektörün kurucusu ile öncüsü olan firmamız dünyadaki sektörel gelişmeleri yakından takip etmekte olarak Ankara Panel çit uluslararası kalite standartlarına ulaştırmaktayız. Ülkemizin her yerinde malzemesi ile montajı dâhil olmak üzere tecrübeli ekiplerimizle komple panel çit uygulamaları yapmaktayız.

  ReplyDelete
 12. A Global eSIM Card is a new type of SIM card that can be used in any mobile phone or tablet. With a Global eSIM card, you can use your phone anywhere in the world without worrying about roaming fees.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...