Saturday, March 16, 2013

Barnhouse Envy!


I wish I could say I'm back after a nice break- but since I've been busy working my tail off, I'll just say-the past several weeks have been very busy around our little house. Beams were installed in our den and Tom is busy plastering, so as of this writing we are surrounded by drywall dust and plaster!! 

In bit of a whirlwind trip we  found ourselves making a offer to buy some acreage in a small rural community surrounded by vineyards.  Fingers crossed it all works out for us!   Naturally it has an old little home that needs renovating (yay!) and ever since I have been experiencing such Barnhouse Envy!!

My favorite is from Heritage Barns
I love the mix of stone and old barn wood. It's perfect together.

Photo from Heritage BarnsI think I'm drawn to the simplicity of some of these barn homes. It provides so many possibilities-my little renovating wheels are already turning!  
The red barn wood is so vintage country. Very cute.

Photo Matt Wargo  Architectual Digest


I sure love the rustic vibe of the salvaged barn wood used on this little beauty!  Sigh....


Photo William Waldron Architecual Digestand I'm even envisioning some interior color schemes for a cute little barn house. I love the use of the gray barn wood in this bedroom. It provides a more modern country look.


Photo from Pinterest
I absolutely love the spread in Country Living magazine on Actors Corbin Bernsen and Amanda Pays home.
I would love to try the painted barn wood cabinets in a kitchen.

Photo: Max Kim-Bee

or even better in a little bathroom.  I'm so loving this whole look!

Photo  Max Kim- BeeSo keep fingers crossed for us and hopefully we'll have our next renovation project in the hopper!  But for now we need to focus on finishing our current projects and cleaning the plaster mess off all my wood floors!

Have a great weekend!


8 comments:

 1. Good luck, my friend! You two are so resourceful and talented. I love all that you do :) Keep us posted! Take some time out to relax this weekend.
  xo
  Loi

  ReplyDelete
 2. i really love the red barn. it has a balcony!!:D

  ReplyDelete
 3. Those barns are so appealing. It's hard to choose,
  but the weathered stone and grayed wood in the first picture gets my vote.
  Thanks for sharing, and good luck with your land bid.

  ReplyDelete
 4. I like "Heritage Barns" Its place is so beautiful. There is no pollution, no noise... Environment is very fresh and natural. I really like this house and i really wants to spend some days here.

  ReplyDelete
 5. Çit sektöründe isteğe ile işlevine göre değişik panel çit malzeme ve uygulama şekilleri bulunmuştur. Bahçe Teli Çit sistemleri galvaniz ile PVC kaplamalı olabiliyor. Bunun yanı sıra panel çitler, dikenli teller, jiletli teller, tel örgüler ve panolu çelik hasırlar çit sistemlerinin değişik uygulama şekillerindendir.
  Tel Örgü Fiyatları
  Sağlam kaynak yapısı ile aynı zamanda galvaniz üzerine elektro statik fırın boya kaplaması ile uzun ömürlü kullanımlar sağlayan klasik panel çit sistemleri; iş yerleri, süper marketler, fabrikalar, site, villa, hava alanları, park yerleri ve farklı birçok amaçta ya da yerde kullanım imkânı sunmaktadır. Panel çit Fiyatları Uygulama alanına göre ise; Single Panel Çit, Sedafor Single Panel Çit, Canfor Double Panel Çit, Canfor Single Panel Çit, Double Panel Çit, Sedafor Double Panel Çit ve Dekosedafor Panel Çit olmak üzere çeşitleri bulunuyor.
  Panel çit
  Çevre güvenliği konusunda sektörün kurucusu ile öncüsü olan firmamız dünyadaki sektörel gelişmeleri yakından takip etmekte olarak Ankara Panel çit uluslararası kalite standartlarına ulaştırmaktayız. Ülkemizin her yerinde malzemesi ile montajı dâhil olmak üzere tecrübeli ekiplerimizle komple panel çit uygulamaları yapmaktayız.

  ReplyDelete
 6. How to Make Money at a Betting Site
  Make money by making some online bets that simulate real money odds, such febcasino as football, หารายได้เสริม horse racing, golf, Do I need to 1xbet make money from betting?How to make money on sports?

  ReplyDelete
 7. Çanakkale tel örgü ve bahçe çiti fiyatları çim çit, panel çit , bahçe kapısı, sürgülü kapı, tel çit fiyatları ve tüm bahçelerde kullanılan bahçe teli fiyatları hakkında firmamıza göz atmak istermisiniz. Çanakkale tel örgü için fiyat alabilir beton direkler, boru direkler, Bahçe telleri, Panel çitler, Jiletli teller gibi tüm çit ürünleri imalatı ve montajı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  Çanakkale tel örgü

  ReplyDelete
 8. Ankara bahçe duvarı yapımı Çevre Duvarı yapımın öncelikle temel düzgünlüğü göz önüne alınmalıdır.
  Çevre duvarı bahçenizin sınırlarını belirler ve daha çok dışarıdan gelecek doğal afet ve zararlarda sizleri korumaktadır.
  Beton Çevre duranın yanı sıra çelik kalıplarımız ile daha estetik bir görümün elde ederek daha düzgün iş çıkararak fazla bir maliyeti olamadan yapıyoruz ve size teslim ediyoruz.
  Çevre duvarı maliyetleri ve yapımı hakkında Web sitemizi inceleyip daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kurumsal firma olarak hizmet vermekteyiz.
  Profesyonel ustalarımız ile ve yeni sistem çelik kalıplarımız ile daha düzgün bir iş için bizimle iletişime geçin.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...